.

JUDO: “Cupa Nordului”

La șfârșitul săptămânii trecute s-au desfășurat la Baia Mare întrecerile reunite din cadrul competițiilor ” Cupa Nordului ” ediția a XVI-a,respectiv Memorialul “Vasile Sălincean” ediția a III-a la judo , cu adresabilitate pentru categoriile de vârstă U12, U13 și U15 masculin și feminin.

Reprezentanții Liceului cu Program Sportiv “Cetate ” Deva au obținut următoarele rezultate: la categoria U12 : locul 1 Alexandru Glodeanu (în întrecerile de la -46 kg) și Roland Bențe (-55 kg) și un locul 3 prin Eduardo Barbu (-60 kg)
În întrecerile de la categoria U13: Eduardo Barbu
Eduardo, (-60 kg) a ocupat locul II ca și colegul lui Andrea Schulleri ( +66 kg) și două locuri III prin Alexandru Glodeanu (-46 kg); și Roland Bențe (-55 kg).
Competiția de la categoria U 15 a fost mult mai animată, mulți dintre com­­pe­­titori fiind și deținători ai titlurilor de campioni naționali.
Raluca Cadar a câștigat locul 2 în întrecerile de la -63 kg iar Lorena Ban (-52 kg) și Bogdan Denșo­rean (+73 kg) s-au situat pe local II în probele în care au evoluat.