.

Atletism: Florentina Marincu-Iuşco, medaliată cu aur la Campionatele balcanice

Cea mai bună sportivă a județului Hunedoara pentru anul competițional 2019, atleta Florentina Marincu Iușco, legitimată la LPS Cetate Deva, a reușit să își treacă în palmares un nou succes internațional.

Sportiva, pregătită de prof. Nicolae Alexe, a câștigat medalia de aur în cadrul întrecerilor de la Campionatele Balcanice desfășurate la Istanbul(Turcia). Atleta din Deva s-a impus, cu o săritură care a măsurat 6,53 metri.
Concursul de la Istanbul a fost un util test de verificare în perspectiva viitoarelor competiții internaționale la care Florentina Marincu Iușco va participa, dar mai ales pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo din această vară, atleta din Deva fiind singura sportivă din județ calificată la întrecerile olimpice din Japonia.