.

Atletism: Florentina Marincu şi Adelin Pop, rezultate bune la Bucureşti

Prima etapă din cadrul Campionatului naţional de atletism în sală la care au participat sportivii de la categoriile seniori, tineret și juniori I s-a desfășurat la București, în sala din Complexul naţional Lia Manoliu.
Florentina Marincu-legi­ti­mată la CSM Deva a participa în prima reuniune la proba de triplusalt pe care a câști­gat-o detașat cu o perfor­manță de 13.70 m ce o cla­sează pe poziția de lider în această probă cu șanse de calificare la Campionatele Balcanice de seniori din Turcia.
Un rezultat bun a înregistrat și juniorul Adelin Pop, legitimat la SCM Deva care a alergat în prima reuniune de la Bucureşti pentru realizarea baremului de calificare la competițiile interna­ționale viitoare. El a încheiat probe de 1500 m pe locul trei cu timpul de 4:01.86, foarte aproape de obiectivul său. Celălalt atlet din Deva, Eric Rus, legitimat la CSM Deva,
s-a clasat pe locul cinci la finalul acestei probe.
În cea de a doua reuniune de la Campionatele naționale de atletism în sală Florentina Marincu s-a impus în proba ei preferată, săritura în lungime senioare cu o săritură care a măsurat 6,41 m iar colegul ei de club, juniorul Eric Rus a câștigat proba de 3000 m cu timpul de 9:05.7.
Celălalt atlet din Deva, Adelin Pop s-a clasat pe locul trei la 800 m cu un timp foarte bun ,1.54.04 și va participa la un concurs internaţional în Belgia pe 4 februarie.
Următoarele două etape din această competiție na­țională vor fi decisive pentru desemnarea atleților români care vor participa la Campionatele Europene de seniori de la Istanbul dar până atunci începând de mâine , tot la Bucureşti se va desfășura „Romanian Masteres Athletics”, competiție organizată de către Federatia Română de Atletism. Florentina Iușco va lua startul, cu siguranță, în proba de săritură în lungime și, în funcție de programul stabilit de organizatori, ar mai putea concura la triplusalt sau la 60 m plat.
În cazul lui Eric Rus, acesta va participa, cert, la 3.000, și, tot în funcție de program, ar mai putea alerga la 800 m sau la 1.500m ca si Adelin Pop.