.

Atletism: Medalii de aur pentru atleții hunedoreni

Performanță remarcabilă a atleților din județul Hunedoara la recentele întreceri finale ale Campionatului National de atletism în sală pentru juniorii de categoria a II-a , competiție organizată de către Federația Română de Atletism în Sala Ioan Soter din București.
Legitimat la CSS Hunedoa­ra, unde se pregătește cu antrenorul emerit Ştefan Be­regszaszy, juniorul Adelin Daniel Pop, a reușit o evoluție de excepție și a cucerit două medalii de aur. Prima a fost cucerită în proba de 1500 m cu timpul de 4:01.27, cu care sportivul din Hunedoara poate obține și o calificare la Campionatele Europene de juniori.
Cea de a doua medalie de aur a fost cucerită în proba de 800 m cu un timp la fel de bun, 2:00.16. Remarcăm faptul că Adelin Daniel Pop se pregătește de mai mult timp alături de multipla campioană , Maria Caudia Florea, lucru ce a influențat pozitiv performanțele din ultimul timp ale tânărului sportiv hunedorean.
Reprezentanta LPS Cetate Deva, Elisa Xandra Marisia Enache a cucerit și ea o medalie de aur în proba de săritura în înălțime, proba pe care a finalizat-o cu o performanță mai bună decăt în urmă cu o săptămână ,la această competiție ea având o săritură măsurată la 1,66 m, ceea ce constituie și un record personal pentru eleva pregătită de prof. Nicolae Alexe.
Următoarea competiție organizată de către FR Atletism este finala Campionatului Național în sală pentru sportivi până la 16 ani,care va avea loc în municipiul Bacău, în perioada 13-14 martie.