.

Medalii pentru atleții hunedoreni la Campionatele Naționale U 20

Atletul Raul Manuel Dan, legitimat la LPS Cetate Deva, unde se pregăteşte cu prof. Cornelia Juratoni, a înregistrat recent la întrecerile finale ale Campionatului național de atletism pentru juniori , cadeți sub 20 de ani, două noi rezultate excepționale.
Atlfel el a câștigat un nou titlul național după ce la finalul probei de 3000 m s-a situat pe primul loc și a câștigat medalia de aur cu timpul de 8:36.57. Atletul devean și-a mai trecut în palmaresul personal și un titlu de vicecampion național și pune în vitrina cu trofee o medalie de argint câștigată în prona de 1500 m .
Eric Daniel Rus s-a situat pe locul III la 3000 m obstacole și încheie competiția câștigând o medalie de bronz la întrecerile naționale cu timpul de 9:51.46.
O altă atletă din Deva, Anamaria Bolohan, legitimată la SCM Deva a cucerit medalia de bronz după ce s-a clasat pe locul al treilea în finalul probei de 10 km marș cu timpul de 57:27.32, probă în care Madalina Andreea Danciu s-a calast pe locul VIII.
La săritura în înălțime Elisa Xandra Enache (LPS Cetate Deva) a urcat din nou pe podiumul de premiere cucerind medalia de bronz cu o săritură care a măsurat 1.64 m fiind secondată de colega ei de club, Eva Eliza Alzner care a avut aceeași performanță dar dintr-o în­cercare ulterioară,
Să mai notăm că reprezentanta CSS Hunedoara, Petrina Pivniceru s-a clasat pe locul IV în finala probei de 200 m și pe locul V în finala de la la 100 m iar colegul ei de club, Paul Andrei Salomia s-a clasat pe locul V în proba de 800 m.