.

Atletism: Noi campioni naţionali de juniori în judeţul Hunedoara

După desfășurarea Campionatelor naționale de atletism pentru juniori U 18 de la Pitești, unde au fost prezenți 474 de sportivi,230 feminin si 244 la masculin, județul Hunedoara are doi noi campioni naționali de juniori.
Adelin Daniel Pop, legitimat la CSS Hunedoara, a revenit acasă de la concursul național cu două medalii. El este noul campion național în proba de 800 m pe care a câștigat-o într-o manieră deosebită. Având dublă legitimare lCSS Hunedoara și CSM Vatra Dornei-, Adelin se pregătește cu an­tre­norul emerit Ştefan Beregszaszy și alături multipla cam­pioană de seniori Maria Claudia Florea, lucru care s-a văzut în ultimele performanțe înre­gis­trate de Adelin.
Cea de-a două medalie cucerită de Adelin Pop (foto stânga) este una de argint, pe care tânărul atlet din Hunedoara a câștigat-o în proba de 1500 m, iar în aceeași probă Dorin Ionuț Huțanu, legitimat și el la CSS Hunedoara, a încheiat competiția pe locul IV.
Un titlu național și-a adjudecat și atleta Elisa Marusia Enache (foto dreapta), legitimată la LPS Cetate Deva, unde se pregătește cu prof. Nicolae Alexe, care și-a trecut în palmaresul personal un nou titlu de campioana națio­nală, cucerind medalia de aur în proba de săritura în înăl­țime. Atleta de la centrul devean a încheiat competiția cu o săritură care a măsurat 1,67 m, aproape de obiectivul propus pentru acest an.
Două medalii de argint a adus la palmaresul CSS Hunedoara, atleta junioară Petrina Pivniceru, clasată pe locul secund în probele de 100 m și la 200 m iar Daniel Eric Rus (legitimat la LPS Cetate Deva) și-a trecut în palmares o medalie de argint, finalizând proba de 5000 m și a urcat pe podiumul de premiere pe locul secund, cucerind titlul de vice­­cam­pion național al Româ­niei la această probă.