.

Futsal: Autobergamo Deva a ratat calificarea în finala Campionatului național

În Liga I de fotbal în sală, formația Autobergamo Deva a ratat calificarea în finala campionatului din Liga I.
După ce au pierdut primul joc, cel desfășurat acasă, în compania formației FK Odorheiu Secuiesc, jucătorii de la echipa deveană au reușit să egaleze situația la general, după ce luni au câștigat nesperat cu 5-4 după prelungiri.
Autobergamo Deva, echipă care a cucerit Cupa României, ediția 2023 a pierdut însă jocul al treilea,decisiv, după ce a fost condusă la pauză cu 1 la 0. La reluare, în repriza secundă gazdele s-au distan­țat la două goluri în min. 25 dar devenii coordonați de ve­teranul Florin Matei au reușit să se mobilizeze și au redus din diferență în min. 30.
Echipa din Odorhei a avut nervii tari și a reusit să obțină victoria și calificarea în finala ediției 2022-2023 a campionatului din prima ligă de
futsal.
FK Odorheiu Secuiesc, formație pregătită de Zoltan Jakab a câștigat cu scorul ge­neral de 2-1 și va întâlni în finală formația care deține titlul de campioană națională la ultimele ediții, United Galați, care a trecut la rândul ei, cu scorul de 2-0 la general ,de CFR Timișoara.
Autobergamo Deva: Rober­to Voin – Leonardo Moura, Cristian Matei, Iulian Cojocaru, Sergiu Gavrilă; Andrei Dinicuță, Denis Boldor, Ber­nar­do dos Santos, Gabriel Budai, Sebastian Bârsan, Adrian Sandu, Andrei Strugariu, Florin Matei(antrenor jucător).