.

Handbal feminin: CSM Deva, calificată la turneul final de promovare în Liga I

S-a încheiat sezonul regulat din Divizia A la handbal feminin odată cu disputarea ultimelor jocuri din cele trei serii iar în urma desfășurării  turneului din seria B organizat la Sala Sporturilor din Deva echipa CSM Deva s-a calificat în turneul de promovare la care vor fi prezente o parte echipele clasate pe primele două locuri și echipele clasate pe cele mai bune două locuri 3 în fiecare din cele trei serii ale Diviziei A.

Echipa deveană a câștigat toate cele trei  meciuri disputate și a reușit o victorie de moral în fața contracandidatelor, jucătoarele de la CSM Tg. Jiu, scor final 29-23 după un meci frumos, pe care CSM Deva l-a controlat în totalitate  idiferența dintre cele două formații a fost de două ori chiar de nouă goluri în favoarea devencelor.

S-au calificat la turneul de promovare Corona Brașov și HCF Piatra Neamț (din seria A), CSM Deva și CSM Târgu Jiu (din seria B), Știința București și Neptun Constanța (din seria C), CSM Roman și CSU Oradea (cele mai bune locuri 3, de fapt locuri 4 din serii). Formațiile Dunărea Brăila (locul 2 în seria A), Gloria Bistrița (locul 3 în seria B) și CSM București (locul 3 în seria C) nu au drept de promovare.

Meciurile din turneul final se vor desfășura în perioada 14 – 16 mai 2021.

La finalul turneului de calificare din Divizia A a fost  întocmit și clasamentul celor mai bune marcatoare ale sezonului, care va fi definitivat după disputarea turneului final.

Evident, numărul de jocuri disputate de echipe și jucătoare a fost diferit, clasamentul având în vedere numărul total de goluri indiferent de câte partide au jucat handbalistele în cauză. Liderul acestui top național este  liderul formației devene, Cristina Malac care conduce detașat în acest clasament.