.

Kaiac-canoe: Medalii pentru deveni la “Memorialul Zeno Lache”

Ediția din acest an a tradiționalei competiții Memorialul Zeno Lache, organizată la Timișoara, a adus o nouă confirmare a valorii sportivilor de la secția de kaiac-canoe a LPS Cetate Deva, acolo unde prof. Alexandru Mureșan reușește de câteva sezoane să aducă cu elevii săi, medalii de la toate competițiile la care sunt prezenți.
La întrecerile de la Timișoara,debutantele clubului devean la categoria 10-12 ani 200 m au cucerit o medalie de aur prin Alexia Ghita Alexia, una de bronz prin Antonia Nastac, iar Maria Dan a fost foarte aproape de podiumul de premiere, ea încheind competiția pe locul IV.
O medalie de aur a cucerit și Andreea Mureşan la 200 m (ea practic şi-a păstrat primul loc câştigat anul trecut în ie­rarhia cadetelor) la fel ca și colegul său Alexandru Fili­mon, câștigătorul medaliei de aur în acest an la cadeți 200 m.
La categoria juniori 2 Alexandru Mureşan şi-a sărbătorit ziua de naştere câș­tigând o medalie de argint la simplu în proba de 200m iar Oprean Bogdan a sosit pe locul IV foarte aproape de o medalie.
Au mai urcat pe podiumul de premiere Sara Trif, care a cucerit o medalie de aur la categoria junioare 2 și Ale­xandru Miheț, medalie de bronz la categoria juniori 1 după o serie de calificări şi o semifinală foarte strânsă.
Felicitări pentru sportivii deveni, pregătiţi, cum spu­neam, de prof. Alexandru Mureșan și succes la apropia­tele întreceri naționale.