.

Karate: Miruna Mălăuță, medalie de bronz în Indonezia la Cupa Mondială

Sportiva Miruna Mălăuță, legitimată la CS “POLI KA­RATE” din Petroșani, unde este pregătită de Alina și Radu Polifronie continuă parcursul foarte bun în marile compe­tiții mondiale de karate WKF pentru categoria seniorilor.
Ea a reușit duminică să se califice după un parcurs excelent, în finala mică a întrece­rilor din cadrul etapei de Cupă Mondială de Karate WKF ,seria A JAKARTA – Indonezia, categoria seniori -61 kg.
Miruna Mălăuță a câştigat finala pentru medalia de bronz cu scorul de 5 – 2, după ce a fost condusă o singura data cu 0-1 a întors meciul ajungând la 5 – 1 , ca în final sa se termine victorioasă. Este un rezultat deosebit pentru sportiva din Petroșani , după ce ea și-a corectat împreună cu antrenorii ei , o buna parte din greșelile pe care le-a făcut în competițiile la care a fost pre­zentă în trecut.
După locul 5 ocupat în competiția PREMIER LEAGUE de la Baku – Azerbaidjan, medalia de bronz cucerită în Indonezia confirmă locul bun ocupat la nivel mondial de Miruna Mălăuță,loc care îi dă posibilitatea să se califice la Jocurile Europene din 2023, de la MALOPOLSKA- Cracovia, Polonia, karatele WKF fiind singurul sport de zona karate-ului acreditat la întrecerile olimpice.