.

Lupte libere: Medalii pentru luptătorii deveni la Costinești

Finala Campionatului Națio­nal Individual de lupte-libere pe nisip pentru juniori , s-a desfășurat în perioada 22-26 iunie la Costinesti și a reunit circa 850 sportivi din țară, cu o medie de 60 sportivi la fiecare categorie, ccea ce constituie un record de participare.
La ediția din acest an, eleva Dariana Stănescu , legitimată la LPS Cetate Deva unde este pregătită de prof. Suraj Moravan a cucerit o medalie de aur la categoria 35 kg la secțiunea U 15 și o medalie de bronz la aceeași categorie de greutate dar la U 13.
O altă reprezentantă a secției de la LPS Cetate Deva, Mihaela Szabo (pregătită de prof. Matei Partenie) a cucerit medalia de bronz, după ce s-a clasat pe locul III la categoria 40 kg U17.
CSS Petroșani a participat cu un număr mai mare de sportivi care au adus medalii la aptitudini specifice.
Medalii de aur au cucerit Simina Manțog la categoria 48 kg U 11, Claudia Manțog la 60 kg U 13, Ianis Monete la categoria 50 kg U 15 și Denis Ungureanu la categoria 70 kg U 15.
Două medalii de argint au adus la clubul din Valea Jiului Daniela Chiriac la categoria 50 kg U15 și Iulia Moldovan +70 kg U15 iar Alexandra Recea s-a clasat pe locul V la 50 kg U13
La secțiunea Lupte pe Plajă , Iulia Moldovan a cucerit o medalie de aur la +60 kg U15, Denis Ungureanu un loc II la categoria 70 kg U17 iar medalii de bronz au cucerit Daniela Chiriac la categoria 50 kg U15 și Andreea Chiriac la categoria 50 kg U17
Sportivii de la CSS Petroșani sunt pregătiti de prof. Gheorghe Răducu și Cristian Popa.