.

Natație: Hunedoreanul Nandor Nagy pe podium la Bucureşti

La finalul săptămânii trecute în Bazinul de natație de la Otopeni, (inaugurat în luna august cu ocazia întrecerilor europene) s-a desfășurat ediția din acest an a Campionatului Național pentru Seniori, Tineret și Juniori în bazin scurt, de 25 m.
Echipa care a reprezentat CSS Hunedoara a obținut și de această dată o serie de rezultate deosebite, iar sportivii de la secția hunedo­reană merită felicitați pentru faptul că se mențin în topul national.
Juniorul Nandor Nagy s-a clasat pe locul secund în clasamentul individual la categoria juniorilor după ce și-a trecut în palmaresul personal următoarele rezultate: o medalie de aur pentru locul I în proba de 1500 m liber juniori, două medalii de argint cucerite în probele de 200 m și 400 m liber junior, o medalie de bronz pentru locul III câștigat la proba de 1500 m liber categoria tineret și seniori, o altă medalie de bronz în proba de 200 m liber tineret șia încheiat pe locul IV în proba de 100 m liber juniori.
Ștafetele 4x 50m liber și 4x 50 m mixt fete, ambele alcătuite din Ariana Floră­nescu, Zsofia Nagy, Bianca Lungu și Maria Iloviceanu
s-a clasat la finalul probelor de fiecare data pe locul VI, iar Ariana Florănescu și Zsofia Nagy au fost calificate în opt finale în competiția de la Otopeni.
Menționăm că sportivii menționați mai sus au înre­gistrat timpi superiori (recorduri personale) la probele la care au evoluat la aceste întreceri în bazin scurt și se pregătesc la CSS Hunedoara cu prof. Anca Băjan.