.

Tenis de câmp: Simona Halep nu își găsește ritmul

Simona Halep (30 de ani, 16 WTA) a părăsit turneul de la Washington, după ce a abandonat în setul secund împotriva Annei Kalinskaya (23 de ani, 71 WTA), la scorul de 7-5, 2-0 pentru rusoaică.
Împotriva Annei Kalinskaya, Simona Halep a început teribil de slab meciul. Rusoaica s-a desprins la 4-0, după ce serviciul Simonei nu a funcționat deloc. Halep a reușit apoi o revenire spectaculoasă și a egalat, scor 5-5.
Pe serviciul ei, Simona a avut 40-0, însă a căzut din nou inexplicabil. Kalinskaya a profitat și a reușit să câștige primul set cu 7-5. Rusoaica a început determinată și setul secund, fiind mult mai agresivă. S-a desprins la 2-0, moment în care Halep a decis să renunțe, sufocată de căldura din SUA.