.

Atletism: Florentia Marincu Iușco- campioană națională

Campionatului Naţional de atletism pentru seniori și tineret desfăşurat recent la Cluj Napoca a fost un test util de verificare a nivelul de pregătire al atleților care ne vor reprezenta România la Campionatele Europene pe echipe.
Florentina Marincu-Iușco a reușit să facă din nou un concurs bun și arată că este în formă pentru Jocurile Olim­pice de la Tokyo. Atleta legitimată la LPS Cetate Deva unde este pregătită de prof. Nicolae Alexe, a câștigat locul I, medalia de aur și un nou titlu de campioană națională la săritura în lungime, cu o încercare care a măsurat 6.68 m.
Un titlu național la Cluj Napoca și o medalie de aur a câștigat din nou Andrei Răzvan Deliu, legitimat la SCM Deva, el fiind câștigătorul probei de săritura cu prăjina (a sărit 4.80 m) pe care o domi­nă de cîțiva ani buni. Colega lui de club, Antonia Iri­mia, a încheiat concursul simi­lar al fetelor pe locul al treilea și cu o medalie de bronz dar rezultatul înregistrat (3.20 m) este sub posibilitățile sale la această probă.
Maria Claudia Florea (legi­ti­mată la SCM Deva, CS Ghelari) a câștigat titlul de vice­campioană națională și o medalie de argint în proba de 1500m probă câștigată de o …junioară de la CSM Suceava și s-a clasat pe locul patru la finalul probei de 800 m.
Juniorii hunedoreni au fost și ei printre evidențiații acestei ediții de campionat. Deveanul Raul Manuel Dan (legitimat la LPS Cetate Deva) s-a impus în proba de 1500 m, în care Adelin Daniel Pop(CSS Hunedoara) a urcat și el pe podiumul de premiere.Un rezultat bun a înre­gistrat și Ionut Dorin Huțanu (CSS Hunedoara) clasat în primii cinci juniori în această probă.
Elisa Enache (LPS Cetate Deva) a încheiat pe podiumul de premiere în proba de sări­tură în înălțime cu o bună performanță, 1.70 m care i-a adus o medalie de argint în competiția de la tineret și un titlu de vicecampioană națională. De remarcat progresul pe care l-a făcut Eva Alzner (LPS Cetate Deva) ea fiind pe podiu­mul de premiere la nivelul juniorilor. De la clubul devean merită să menționăm evoluția lui Eric Rus în proba de 3000, sosit între primii zece juniori.
Petrina Pivniceru (CSS Hunedoara, CS Ghelari) a încheiat probele de 100 m și 200 m pe locul VI la nivelul senioarelor, dar pe podium la nivelul junioarelor, ceea ce confirmă posibilitatea ca sportiva din Hunedoara să urce în clasamentele anuale la fel ca și colegii ei Adelin Daniel Pop, Ionuț Dorin Huțanu și Paul Andrei Solomia, sosiți între primii 10 atleți juniori la proba de 800 m.