.

Gimnastică: Junioarele din România, pe primul loc în Franța

Echipa de gimnastică junioare a României alcătuită din Amalia Ghigoarță, Sabrina Maneca și Andreea Preda a câștigat turneul internațional de la Combs la Ville, unde sportivele noastre s-au clasat pe primul loc, totalizând 102,267 puncte.
Deveanca Amalia Ghigoar­ță s-a situat pe locul al treilea și a cucerit medalia de bronz la individual compus, cu un total de 50,117 puncte, la egalitate cu Andreea Preda.
Cea de a doua echipă de junioare a României prezentă la acest concurs s-a clasat pe locul șase cu 98,433 puncte.
În finalele pe aparate,gimnastele noastre au cucerit încă patru medalii: două de aur-Sabrina Voinea la sărituri și Amalia Ghigoarță la sol și două de argint- Amalia Ghigoarță la paralele și Miruna Botez la sol.
Gimnaste participante la competiția din Franța se pregătesc la CNOPJ Deva cu Gina Gogean, Ramona Micu, Florin Uzum şi Lucian Sandu iar la CNOPJ Constanţa cu Carmen Traicu, Cătălin Me­ran, Sorin Bechir şi Ciprian Creţu. Sabrina Voinea Manecă se antrenează la Constanţa cu Camelia Voinea, toate fiind parte a proiectului “Țară, țară vrem campioane!” coordonat de Mariana Bitang și Octavian Belu și finanțat de OMV Petrom!
Alte două gimnaste din lotul aflat în pregătire la Deva, Amalia Puflea și Ana Maria Bărbosu, vor participa la Charleroi, la tradiționalul concurs internațional Top Gym (în perioada 26-29 noiembrie). Sportivele vor fi însoțite în Belgia de antre­norul Lucian Sandu și de arbitra Liliana Cosma.
Felicitări gimnastelor și antrenorilor, mult succes în continuare!