.

Gimnastică: Start bun în actualul sezon pentru Ioana Stănciulescu și Gabriel Burtănete

În cadrul competiției internaționale de gimnastică World Challenge Cup de la Varna gimnasta Ioana Stănciulescu a reușit o bună performanță cu care sportiva noastră a urcat pe podiumul de premire într-o finală pe aparate.
Astfel în finala la paralele Ioana Stănciulescu a fost notată cu 12.900, punctaj cu care a urcat pe treapta a 3-a a podiumului de premiere și a cucerit medalia de bronz. Medalia de aur a fost câști­gată de franțuzoaica Aline Friess care a fost notată cu 13.40 puncte, ea fiind urmată de o altă gimnastă din Franța, Celia Serber, care a fost notată cu 13.350 puncte.
Gimnasta din România, componentă a lotului națio­nal de seniore a României, a concurat pentru medalii și în finala de la bârnă, dar a ratat la intrarea pe apparat și s-a clasat pe locul 4 cu 12.200. Medalia de aur a fost câşti­gată de croata Ana Derek (13.300).
Gabriel Burtanete a cucerit o medalie de aur în finala de la sărituri. Cu o medie de 14.400, Gabriel s-a clasat pe primul loc și a fost a fost urmat de Taylor Burkhart (SUA)-14.350 și de Courtney Tulloch (Marea Britanie)-14.250.
În finala de la bară fixă, Răzvan Marc s-a clasat pe locul Locul 6 cu nota 13.400 iar Gabriel Burtănete s-a si­tuat pe locul 7 în finala de la paralele cu nota 12.600, ambele finale fiind câştigate de Marios Georgiu (Cipru) cu 14.350, respectiv 14.850.
Vă reamintim că gimnaștii noștrii, fie cei din loturile de seniori fie cei de la juniori, se pregătesc pentru întrecerile internaționale din această vară, Festivalul Olimpic al Tineretului European(FOTE) și Slovacia și pentru Campio­natele Europene de la Mün­chen din luna august.
Ur­mează pentru seniori în luna noiembrie, Campio­na­tele Mondiale de la Liverpool, atât europenele cât și mondialele din acest an fiind etape de calificare pentru Jocurile Olimpice din 2024 de la Paris..